bokföringsnämnden nya regler

Välkommen till en omfattande guide som reder ut begreppen kring de senaste uppdateringarna för din ekonomi. Under slutet av 2024 och början av 2025 tog man viktiga beslut som direkt påverkar hur svenska företag sköter sin löpande bokföring. Det är en viktig tid för alla som arbetar med redovisning då de tekniska kraven nu moderniseras rejält.

Dessa ändringar omfattar nu hela K-regelverket, vilket betyder att allt från enskilda firmor till stora koncerner får uppdaterade riktlinjer. Myndigheten har genomfört en grundlig översyn för att förenkla och anpassa de nuvarande kraven till dagens digitala miljö. Just nu kan det dock kännas utmanande då flera versioner av dokumenten finns tillgängliga samtidigt på deras officiella webbplats.

Genom att läsa om bokföringsnämnden nya regler säkerställer du att din verksamhet vilar på en stabil och laglig grund inför framtiden. Vi guidar dig pedagogiskt genom de senaste besluten så att du vet exakt vilka regler som är aktuella för just ditt företag. Med rätt kunskap kan du fokusera på din tillväxt medan din finansiella rapportering blir helt korrekt enligt de senaste standarderna.

Viktiga slutsatser

  • Översynen omfattar samtliga K-regelverk för alla typer av verksamhetsformer.
  • Beslut om uppdateringar fattades stegvis under perioden december 2024 till juni 2025.
  • Flera versioner av regelverken kan finnas publicerade samtidigt under en övergångsperiod.
  • De uppdaterade kraven rör allt från enskilda näringsidkare till internationella koncerner.
  • Korrekt kunskap om övergångsregler är avgörande för att upprätta framtida bokslut rätt.

Översikt över Bokföringsnämndens regeländringar 2024-2025

Bokföringsnämnden har nyligen presenterat omfattande uppdateringar som påverkar hur nästan alla i Sverige ska sköta sin bokföring framöver. Dessa förändringar är resultatet av en flerårig översyn som syftar till att modernisera de befintliga ramverken. Genom att samordna reglerna med den senaste lagstiftningen skapas en mer enhetlig struktur för alla användare.

Beslutsperioder och tidslinje för ändringarna

Arbetet med att uppdatera regelverken har skett i flera steg under en intensiv period. De första besluten togs i december 2024 och mars 2025, medan den slutgiltiga översynen för K2 och K3 fastställdes i juni 2025. Detta skapar en ny spelplan för varje företag som vill säkerställa att deras redovisning följer gällande standard.

De nya reglerna ska tillämpas på räkenskapsår som inleds efter den 31 december 2025. För verksamheter som startar efter den 30 juni 2025 gäller dock de uppdaterade kraven omedelbart. Det är därför viktigt att planera övergången i god tid för att undvika onödiga fel i bokslutet.

Bokföringsnämndens regeländringar

Omfattning av de nya reglerna

Uppdateringarna berör i princip alla kategorier av bokföringsskyldiga i Sverige. Dessa ändringar sträcker sig över K1, K2 och K3, vilket innebär att både små ideella föreningar och stora koncerner påverkas. Den mest omfattande revideringen gäller de populära K2- och K3-regelverken som nu får helt nya tillämpningsområden.

Period Huvudsakligt fokus
Dec 2024 – Mars 2025 Anpassningar till årsredovisningslagen för samtliga K-regelverk.
Juni 2025 Genomgripande översyn av K2 och K3 efter flera års utvärdering.

Påverkan på svenska företag och föreningar

För ett enskilt företag kan de nya kraven innebära ett byte av redovisningsmetod. Särskilt märkbart blir detta för bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag som nu tvingas lämna K2 för att istället tillämpa K3. Detta görs för att öka transparensen och ge en mer rättvisande bild av de ekonomiska förhållandena.

Många ser positivt på att tydligheten ökar, även om det innebär en administrativ tröskel vid starten. Genom att följa de nya reglerna kan organisationer dra nytta av tydligare övergångsbestämmelser som underlättar jämförbarheten mellan olika år. Det är också värt att notera att vissa ändringar kräver att man räknar om föregående års siffror.

  • Bostadsrättsföreningar: Måste byta till K3 oavsett storlek.
  • Nystartade bolag: Tidig tillämpning vid start efter juni 2025.
  • Utländska filialer: Omfattas av de strängare K3-kraven framöver.

Bokföringsnämnden nya regler – Flera versioner av K-regelverken

När du besöker Bokföringsnämndens webbplats möts du nu av en ovanlig syn: flera olika utgåvor av samma regelverk. Det beror på att övergången till de nya bestämmelserna sker stegvis över en längre tid.

Du behöver därför vara extra observant så att du faktiskt tillämpar rätt version i ditt arbete. Det är lätt att råka ladda ner ett dokument som inte längre är giltigt eller som ännu inte börjat gälla fullt ut.

Varför finns det flera versioner samtidigt?

Det finns en logisk förklaring till varför flera dokument ligger uppe parallellt på webben. Olika företag befinner sig i olika skeden och har helt olika förutsättningar för sin ekonomiska rapportering.

Eftersom reglerna ofta träder i kraft vid ett specifikt datum, måste de äldre versionerna finnas kvar som referens. Detta säkerställer att de som fortfarande avslutar ett tidigare år har tillgång till korrekt information för sitt bokslut.

Bokföringsnämnden nya regler

Hur vet du vilken version som gäller för ditt företag?

Nyckeln till rätt val är att titta på exakt när ditt räkenskapsår inleds. Det är nämligen startdatumet som helt styr vilken version av vägledningen som är aktuell för just din verksamhet.

Om du driver ett företag bör du kontrollera dina registreringshandlingar för att se exakt vilken dag ditt år börjar. BFN rekommenderar att du alltid dubbelkollar detta noggrant innan du påbörjar arbetet med att sammanställa din årsredovisning.

Var hittar du de olika versionerna?

Alla aktuella dokument finns samlade under en specifik meny på BFN:s hemsida. Du hittar dem enkelt under ”Redovisningsregler/Vägledningar/K-regelverk” där varje fil är tydligt märkt med ett uppdateringsdatum.

Det är kritiskt viktigt att du använder rätt underlag för att undvika onödiga fel. Olika versioner innehåller nämligen specifika krav som direkt påverkar hur du ska redovisa dina poster för ditt räkenskapsår.

”Att välja rätt version av K-regelverket är grundbulten i en korrekt redovisning och förhindrar framtida fel i bokslutet.”

Regelverk Antal aktiva versioner Senaste uppdateringsdatum
K2 Årsredovisning 3 stycken 2025-06-16
K3 Års- och koncernredovisning 3 stycken 2025-06-16
K1 Enskilda näringsidkare 2 stycken 2023-12-12

K1 för enskilda näringsidkare – Förändringar och tillämpning

Att driva eget företag blir nu smidigare tack vare de justeringar som gjorts i vägledningen för förenklat årsbokslut. Bokföringsnämnden har valt att uppdatera K1-regelverket för att bättre spegla dagens ekonomiska förutsättningar för småföretagare. Det innebär att det numera finns två versioner av reglerna att förhålla sig till beroende på när din verksamhet startade.

De nya uppdateringarna fokuserar främst på att minska den administrativa bördan. Genom att förenkla vissa moment i bokslutet kan du lägga mer tid på din kärnverksamhet. Det är en välkommen förändring för alla som sköter sin egen bokföring och vill ha tydliga ramar.

Höjda beloppsgränser för avskrivningar

En av de mest betydelsefulla nyheterna i den nya versionen är de höjda beloppsgränserna för avskrivningar. Tidigare har många mindre investeringar behövt delas upp över flera år, vilket skapat extra arbete. Nu får du större möjligheter att direkt kosta av dina inköp av inventarier och utrustning.

När beloppsgränsen för att skriva av hela underlaget höjs, förenklas hanteringen av verktyg och maskiner av mindre värde. Detta gör att redovisningen bättre matchar de faktiska utgifterna under året. Det sparar både tid och energi vid årets slut när allt ska sammanställas.

Nya regler för varulager i balansräkningen

För dig som säljer produkter införs också lättnader gällande hur varulager ska hanteras. Om det totala värdet på ditt lager understiger en specifik gräns behöver det inte längre tas upp i balansräkningen. Detta minskar kraven på detaljerad inventering för de allra minsta verksamheterna.

Område Tidigare regler Nya K1-regler
Direktavskrivning Lägre beloppsgräns Väsentligt höjd gräns
Varulager Alltid i balansräkningen Undantag under gränsvärde
Administration Mer detaljerad Förenklad för små firmor

När ska den nya versionen tillämpas?

Det är viktigt att ha koll på datumet då den nya versionen ska tillämpas i din verksamhet. Reglerna gäller för varje räkenskapsår som inleds den 1 januari 2025 eller senare. Det innebär i praktiken att det förenklade årsbokslutet som upprättas vid slutet av 2025 blir det första där reglerna används.

Om din firma har ett brutet räkenskapsår behöver du vara extra uppmärksam. Om året påbörjades under 2024 är det fortfarande den äldre versionen av K1 som gäller. Genom att planera i god tid kan du säkerställa att din bokföring följer de senaste kraven från start.

K1 för ideella föreningar och registrerade trossamfund

För ideella föreningar och trossamfund som använder förenklat årsbokslut finns det nu viktiga uppdateringar att hålla koll på i K1-regelverket. Bokföringsnämnden erbjuder numera två versioner av denna vägledning för att underlätta övergången till nya lagkrav.

Dessa uppdateringar hjälper mindre organisationer att sköta sin bokföring på ett korrekt och transparent sätt. Det är viktigt att ni som företräder en förening förstår vad dessa justeringar innebär för ert administrativa arbete.

Ändringar i regler om underskrifter och datering

Den främsta nyheten i den uppdaterade vägledningen rör hur styrelsen hanterar underskrifter. Dessa ändringar grundar sig i nya krav från årsredovisningslagen som började gälla under 2024.

Tidigare fanns det ett större utrymme för tolkning kring hur datering skulle ske vid signering. Nu förtydligar reglerna att varje underskrift måste kopplas till ett specifikt datum för att säkerställa dokumentets äkthet.

Uppdaterad uppställningsform för förenklat årsbokslut

Bokföringsnämnden har även justerat bilaga 2, som innehåller den grafiska uppställningsformen för årsbokslutet. Den nya layouten gör det enklare att se var och hur dateringen av underskrifterna ska placeras.

  • Föreningen bör granska sina rutiner för digitala underskrifter.
  • Den uppdaterade bilagan speglar lagens striktare krav på formalia.
  • Mindre föreningar får därmed en tydligare mall att följa.

”Den nya versionen säkerställer att ideella föreningar uppfyller lagens krav på ett enkelt och pedagogiskt sätt.”

Område Nyhet Målgrupp
Underskrift Tydligare datering Alla K1-föreningar
Layout Uppdaterad bilaga 2 Kassörer och revisorer
Lagkrav Anpassning till ÅRL Styrelsemedlemmar

Tillämpningsperiod från juli 2024

Den nya versionen av K1-regelverket ska tillämpas för varje räkenskapsår som inleds den 1 juli 2024 eller vid en senare tidpunkt. För de flesta innebär detta att reglerna först blir aktuella för bokslut som ni upprättar sommaren 2025.

Föreningar som redan har avslutat sitt år enligt den äldre versionen behöver inte oroa sig. Ändringarna gäller inte retroaktivt, vilket ger er gott om tid att förbereda nästa årsbokslut korrekt.

Årsbokslut enligt K2 och K3 – Nya versioner och tillämpning

Det är dags att hålla koll på de nya versionerna för årsbokslut. Dessa regler börjar nu gälla för många svenska företag. För närvarande finns det två aktiva versioner av vägledningen som du behöver känna till.

Detta beror främst på att reglerna successivt anpassas till nya lagkrav och tekniska uppdateringar. Genom att förstå vilken version som gäller för din verksamhet kan du undvika fel i din redovisning.

Huvudsakliga ändringar i vägledningen Årsbokslut

Den senaste versionen av vägledningen innebär en hel del viktiga justeringar för din ekonomiska rapportering. Denna nya version ska tillämpas för varje räkenskapsår som inleds den 1 juli 2024 eller senare. I praktiken betyder det att företag med kalenderår ser effekterna först under 2025.

Många av dessa ändringar är en direkt följd av uppdateringar i årsredovisningslagen. Eftersom vägledningen lutar sig tungt mot K2-regelverket, speglar den också de förenklingar som gjorts där. Det handlar om att skapa en mer enhetlig och tydlig bild av företagets ekonomi.

Datering och uppställningsform för eget kapital

En av de mest konkreta nyheterna rör hur du daterar ditt årsbokslut och hur du presenterar eget kapital. För stiftelser och ideella föreningar finns det nu striktare krav på hur förändringar i kapitalet ska visas. Detta ökar transparensen och gör det lättare för utomstående att förstå organisationens hälsa.

Du behöver också vara extra noggrann med uppställningsformen i balansräkningen. Rätt datering är avgörande för att säkerställa att dokumentet är juridiskt korrekt enligt de senaste standarderna. Genom att följa de nya mallarna undviker du onödiga frågor från revisorer eller myndigheter vid granskning.

Pågående översyn och planerade beslut

Arbetet med att förbättra regelverken stannar inte här utan Bokföringsnämnden fortsätter sin översyn. Under hösten 2025 planerar de ett beslut om ett nytt remissförslag som kan medföra ytterligare justeringar. Detta är en del av en större plan för att harmonisera de olika K-regelverken över tid.

Som företagare är det klokt att hålla ett öga på utvecklingen under de kommande åren. Genom att ligga steget före kan du förbereda din administration för de framtida kraven. God framförhållning är ofta nyckeln till en smidig bokslutsprocess utan onödig tidspress i slutet av året.

Version av vägledning Tillämpningsdatum Primärt fokusområde
Tidigare version Före 1 juli 2024 Äldre lagkrav och praxis
Nuvarande version Från 1 juli 2024 Datering och eget kapital
Kommande version Beslut hösten 2025 Anpassning till nya K2-regler

K2 Årsredovisning i mindre företag – Tre versioner att förhålla sig till

Regelverket för årsredovisning i mindre företag genomgår just nu en spännande men komplex förvandling med flera parallella versioner. För dig som driver mindre företag är det viktigt att veta vilken version av K2 som är aktuell för just ditt räkenskapsår. Genom att förstå tidplanen kan du säkerställa att din årsredovisning mindre blir helt korrekt enligt de senaste kraven.

Version uppdaterad 2023-12-12 – För räkenskapsår till maj 2025

Den första versionen som vi behöver titta på uppdaterades i december 2023. Denna specifika vägledning ska tillämpas för alla räkenskapsår som påbörjats senast den 30 juni 2024. Normalt sett betyder detta att du använder den för bokslut som upprättas fram till sista maj 2025.

Version uppdaterad 2024-12-13 – Tillämpning till november 2026

Den andra versionen gäller för dig där ett nytt räkenskapsår inleds mellan juli 2024 och sista december 2025. Denna uppdaterade årsredovisning täcker de handlingar som blir klara mellan juni 2025 och november 2026. Här ser vi att ändringar i årsredovisningslagen har fått ett direkt genomslag i vägledningen.

Ändringar i datering och eget kapital

I denna utgåva har Bokföringsnämnden lagt stort fokus på hur datering av dokumenten ska ske. Det finns även nya instruktioner för hur eget kapital ska ställas upp för vissa typer av organisationer. Detta påverkar främst stiftelser och föreningar men är relevant för alla mindre företag som vill ha ordning och reda.

Ny rubrik för frivillig hållbarhetsinformation

En positiv nyhet är att det nu finns en egen rubrik för frivillig hållbarhetsinformation i förvaltningsberättelsen. Många väljer att berätta om sitt miljöarbete trots att det inte finns något lagkrav för mindre aktörer. Denna struktur gör det mycket enklare för läsaren att hitta och förstå företagets hållbarhetsinsatser.

Version uppdaterad 2025-06-16 – Från december 2026

När ett räkenskapsår inleds december 2025 eller senare träder den tredje och mest moderna versionen i kraft. Denna version innebär att ett räkenskapsår inleds efter årsskiftet 2025 och reglerna blir obligatoriska för bokslut från december 2026. Det är den mest omfattande uppdateringen på länge för inleds december 2025 perioden.

Att hålla koll på rätt version av K2 är grundläggande för en korrekt årsredovisning. Det säkerställer att alla lagkrav uppfylls och ger en rättvisande bild av företagets ekonomi.

Resultat av K-regelverkens översyn

Denna version är det direkta resultatet av en djupgående översyn av hela K-regelverket. Förändringarna syftar till att göra en årsredovisning mindre företag både tydligare och mer informativ för externa intressenter. Många upplever att årsredovisning mindre blir mer logisk att följa efter dessa justeringar.

Särskilda regler för nystartade företag

Om ditt företag startar sin verksamhet efter juni 2025 gäller ibland särskilda villkor. Du kan behöva använda den senaste versionen direkt om räkenskapsåret är förlängt och avslutas tidigast i slutet av december 2026. När ditt räkenskapsår inleds december 2025 är det därför klokt att kontrollera inleds december 2025 kraven noga.

Det är avgörande att du identifierar exakt vilken version som gäller för att din årsredovisning mindre företag ska bli godkänd. Genom att följa tidslinjen för inleds december undviker du onödiga fel i din årsredovisning mindre. Här är en sammanställning över de tre versionerna:

Version (Datum) Tillämpningsperiod Huvudsakligt fokus
2023-12-12 Start senast juni 2024 Grundläggande K2-regler
2024-12-13 Juli 2024 – Dec 2025 Datering & Hållbarhet
2025-06-16 Från 1 januari 2026 Resultat av stor översyn

K3 Årsredovisning och koncernredovisning – Versionsoversikt

För större företag och koncerner innebär de senaste uppdateringarna från Bokföringsnämnden att flera parallella versioner av K3 är aktuella. Att hålla ordning på vilken version som gäller för en specifik årsredovisning koncernredovisning är centralt för en korrekt ekonomisk rapportering. Vi hjälper dig att navigera genom dessa regelverk för att säkerställa att din organisation följer rätt riktlinjer.

De tre versionerna av K3 och deras tillämpningsperioder

Det finns för närvarande tre versioner av vägledningen för K3 som företag behöver förhålla sig till. Den äldsta versionen gäller för räkenskapsår som började senast den 30 juni 2024. Detta innebär att den normalt används för rapporter som avslutas senast i maj 2025.

Den mellersta versionen täcker de räkenskapsår som startar mellan juli 2024 och slutet av 2025. Slutligen har vi den senaste versionen som fokuserar på framtiden. Denna version ska tillämpas fullt ut när ett nytt räkenskapsår inleds efter årsskiftet 2025/2026.

Version från december 2024 – Ändringar i årsredovisningslagen

Versionen som uppdaterades i december 2024 grundar sig främst på nya krav i årsredovisningslagen. Bokföringsnämnden har här lagt stort fokus på hur datering av dokumentationen sker. Det är viktigt att förstå hur dessa ändringar påverkar den löpande processen för årsredovisning koncernredovisning.

Version från juni 2025 – Resultat av översyn

Den version som publicerades i juni 2025 är resultatet av en omfattande och flerårig översyn. Denna utgåva innehåller mer djupgående materiella förändringar än de tidigare uppdateringarna. När ett räkenskapsår inleds december eller senare under 2025, börjar förberedelserna för detta nya ramverk bli högaktuella.

Ändringar för hållbarhetsrapportering

Hållbarhet har blivit en integrerad del av modern koncernredovisning genom EU:s skärpta direktiv. De nya reglerna i K3 ställer högre krav på att företag öppet redovisar sin miljöpåverkan och sociala ansvar. Detta påverkar särskilt större koncerner som nu måste implementera nya system för datainsamling.

Tillämpning för företag som inleder verksamhet juni 2025

Företag som startar sin verksamhet efter den 30 juni 2025 möter särskilda regler. Om det första året är förlängt och sträcker sig in i 2027, måste den nyaste versionen användas direkt. Detta gäller särskilt om ditt räkenskapsår inleds december 2025 eller strax därefter.

För en korrekt koncernredovisning måste moderbolaget se till att alla dotterbolag följer samma version. Om ett räkenskapsår inleds under fel period kan det skapa problem vid konsolideringen. Planera därför noga inför att ert nästa räkenskapsår inleds december.

Att ha framförhållning är nyckeln när ett räkenskapsår inleds december 2025. Det ger er tid att anpassa systemen innan reglerna blir obligatoriska i december 2025. Se till att er årsredovisning speglar de senaste kraven för att undvika anmärkningar.

Version (Datum) Tillämpningsperiod Huvudsakligt Fokus
2023-12-12 Start senast 30 juni 2024 Befintliga redovisningskrav
2024-12-13 Start juli 2024 – dec 2025 ÅRL och hållbarhet
2025-06-16 Start efter 31 december 2025 BFN:s stora översyn

Ändrat tillämpningsområde – Vilka företag måste byta till K3?

Det har blivit dags att titta närmare på de verksamheter som inte längre kan luta sig mot de enklare K2-reglerna. Bokföringsnämnden har märkt att många verksamheter med komplexa affärer har stannat kvar i det enklare regelverket. Medan K3 ofta förknippas med koncernredovisning, tvingar de nya kraven nu in betydligt fler enskilda bolag i detta ramverk.

Syftet är att redovisningen ska ge en mer rättvisande bild av verkligheten för dessa företag. Genom att flytta mer komplexa verksamheter till K3 ökar transparensen för både ägare och banker. Det handlar om att säkerställa att bokföringen speglar de faktiska ekonomiska riskerna och tillgångarna på ett korrekt sätt.

Obligatorisk K3-tillämpning för specifika företagstyper

De nya reglerna drar en tydlig gräns för vad som faktiskt räknas som ”enkla förhållanden”. Vissa branscher och transaktionstyper anses nu vara så pass avancerade att K2 helt enkelt inte räcker till. Det spelar ingen roll om omsättningen är låg; vissa egenskaper triggar alltid ett byte till K3.

Alla bostadsrättsföreningar oavsett storlek

Detta är en av de mest betydelsefulla förändringarna som påverkar tusentals föreningar runt om i landet. Alla bostadsrättsföreningar ska tillämpa K3-regelverket framöver för att få en mer enhetlig redovisning. Det innebär bland annat att man måste använda komponentavskrivning, vilket ger en bättre bild av fastighetens underhållsbehov.

Företag med utländska filialer

Om ett företag har en eller flera utländska filialer ökar svårighetsgraden i bokföringen omedelbart. Valutahantering och utländska regler gör att K2-ramverket blir för begränsat. Även ett litet företag måste därför byta upp sig till K3 om de väljer att expandera genom filialer utomlands.

Företag med kryptotillgångar

Kryptovalutor har blivit allt vanligare i näringslivet, men de kräver en mer specifik värdering. Varje företag som äger eller handlar med kryptotillgångar under räkenskapsåret omfattas nu av kravet på K3. Undantaget gäller endast om man någon enstaka gång har tagit emot krypto som betalningsmedel.

Aktierelaterade ersättningar och incitamentsprogram

När anställda får ersättning i form av aktier eller optioner uppstår komplicerade redovisningsfrågor. K2 saknar de verktyg som behövs för att hantera dessa incitamentsprogram på ett rättvisande sätt. Därför flyttas dessa företag nu över till K3-området för att säkerställa korrekt värdering av personalkostnaderna.

Sammansatta finansiella instrument

Finansiella instrument som kan regleras med egetkapitalinstrument, såsom konvertibla skuldebrev, är tekniskt svåra att bokföra. Om ett företag har emitterat sådana sammansatta instrument är steget till K3 nu obligatoriskt. Det gör att de finansiella riskerna blir tydligare för alla som läser årsredovisningen.

Storleksbaserade krav för K3 – Över revisionsgränsen

För vissa verksamheter aktiveras kravet på K3 först när de når en viss storlek. Om ett företag ligger över gränsen för lagstadgad revision gäller extra kriterier. Fokus ligger här på att identifiera dolda ekonomiska förpliktelser som annars riskerar att missas i en enklare balansräkning.

”Syftet med ändringarna är att säkerställa att företag med komplexa transaktioner inte använder ett förenklat regelverk.”

Företag med väsentliga uppskjutna skatteskulder

Ett företag med väsentliga uppskjutna skatteskulder behöver K3:s ramverk för att visa sina framtida skatteutmaningar. I K2 redovisas ofta inte dessa skulder, vilket kan ge en missvisande bild av bolagets egna kapital. Detta är särskilt viktigt för externa intressenter som behöver bedöma bolagets långsiktiga betalningsförmåga.

Fastighetsföretag där byggnad genererar minst 75 procent av nettoomsättningen

Många fastighetsägare påverkas av regeln om att byggnaden genererar minst 75 procent av de totala intäkterna. Om en verksamhet i huvudsak består av uthyrning av bostäder eller lokaler som genererar minst 75 procent av omsättningen, ska tillämpa K3 vid sidan av revisionsplikt. Det innebär att komponentavskrivning blir ett absolut krav för de bolag som genererar minst denna andel från sina fastigheter.

Verksamhetstyp Krav på K3 Viktig detalj
Bostadsrättsföreningar Obligatoriskt Gäller alla storlekar
Utländska filialer Obligatoriskt Kräver utökad insyn
Kryptotillgångar Obligatoriskt Vid regelbundet innehav
Stora fastighetsbolag Vid revisionsplikt Gäller vid 75% intäkt

Övergångsbestämmelser och praktisk tillämpning

När nya redovisningsregler träder i kraft behöver vi titta närmare på de så kallade övergångsbestämmelserna. Dessa fungerar som en brygga mellan det gamla och det nya sättet att sköta bokföringen. Syftet är att göra skiftet så smidigt som möjligt för varje företag utan att skapa onödigt mycket administrativt arbete när reglerna ändras.

Nya metoder för värdering – Framåtriktad tillämpning

För de ändringar som innebär en helt ny metod för värdering gäller oftast en framåtriktad tillämpning. Det innebär i praktiken att den nya metoden endast ska tillämpas på transaktioner som sker efter att de nya reglerna börjat gälla. Det finns dock ett viktigt undantag för poster som man omvärderar vid varje balansdag, såsom vissa finansiella instrument.

Du behöver inte gå tillbaka och räkna om alla siffror från det föregående räkenskapsåret bara för att värderingsprincipen har ändrats. Detta förenklar processen avsevärt för bokförare och ekonomiansvariga. Man fokuserar istället på att göra rätt från startdatumet och framåt.

Klassificering och indelning i poster

När det gäller hur poster delas upp i balans- och resultaträkningen följer man bestämmelserna i årsredovisningslagen. Här är utgångspunkten att man faktiskt bör räkna om jämförelseåret. Det gör man för att siffrorna ska vara lätta att jämföra mellan olika år. Ett mindre företag har dock en valmöjlighet i denna fråga.

Om det anses för krångligt eller tidskrävande kan mindre verksamheter välja att låta bli omräkningen. Man måste då istället vara tydlig med varför siffrorna ser ut som de gör. Det är balansen mellan precision och praktisk genomförbarhet som styr dessa val.

Omräkning av föregående år – När är det nödvändigt?

Frågan om omräkning beror alltså helt på vilken typ av ändring det handlar om. Värderingsändringar kräver sällan retroaktiva justeringar, medan klassificeringsändringar oftast gör det. För att ge en tydlig bild av skillnaderna kan vi titta på följande tabell:

Typ av ändring Huvudregel för övergång Krav på omräkning
Ny värderingsmetod Framåtriktad tillämpning Nej (förutom vissa poster)
Ny klassificering Retrospektiv tillämpning Ja (undantag finns)
Mindre företag Förenklingsregel Frivilligt vid klassificering

Upplysning om bristande jämförbarhet

Om ett företag väljer att inte räkna om sina jämförelsetal måste de informera om detta i årsredovisningen. Detta görs genom en så kallad upplysning om bristande jämförbarhet. Det är en viktig notering för att externa läsare, som banker eller investerare, ska förstå rapportens innehåll korrekt.

Upplysningen ska förklara att man har bytt metod och att siffrorna därför inte går att jämföra rakt av. Detta kan påverka hur man ser på poster som eget kapital eller årets resultat. Genom att vara transparent skapar man förtroende trots att de historiska siffrorna inte är helt synkade med de nya.

  • Framåtriktad tillämpning: Gäller nya transaktioner och sparar tid vid byte av värderingsmetod.
  • Jämförelseår: Ska normalt räknas om vid ändrad uppställningsform för bättre överblick.
  • Transparens: Upplysningar i noter är obligatoriska om jämförbarheten mellan åren brister.

Viktiga regeländringar i detalj

Många företag undrar hur de specifika ändringarna i K-regelverken kommer att se ut i deras vardagliga redovisning. Det är viktigt att ha koll på detaljerna då reglerna styr hur allt från inventarier till skulder värderas i balansräkningen.

De nya uppdateringarna syftar till att göra redovisningen mer enhetlig och begriplig för alla parter. Vi har sammanställt de mest kritiska punkterna som påverkar din bokföring framöver.

Nya regler om apportegendom och anskaffningsvärde

Bokföringsnämnden har infört en specifik regel för beräkning av anskaffningsvärde när tillgångar tillförs som apportegendom. Enligt punkt 9.13 ska det nya sättet att räkna tillämpas på de tillgångar som kommer in i verksamheten.

Denna ändring träder i kraft från och med det räkenskapsåret då ert företag väljer att börja tillämpa de nya K2-reglerna. Det ger en tydligare ram för hur investeringar som inte sker med kontanta medel ska hanteras.

Tomträtt som förvärvas med byggnad

En förenkling har införts för dig som köper en byggnad på ofri grund eller med tillhörande tomträtt. Enligt punkt 10.11A finns nu en möjlighet att hänföra hela anskaffningsvärdet till byggnaden.

Detta underlättar avskrivningsprocessen markant då man slipper dela upp värdet mellan mark och byggnad i vissa fall. Det är en praktisk lösning som minskar den administrativa bördan vid fastighetsförvärv.

Tilläggsköpeskilling vid förvärv av inkråm och andelar

Vid köp av verksamheter är det vanligt med rörliga priser baserade på framtida resultat. De nya reglerna förtydligar nu exakt när dessa belopp ska synas i böckerna.

Tidpunkt för redovisning

En tilläggsköpeskilling ska enligt punkt 9.3A läggas till anskaffningsvärdet först när beloppet är fastställt. Det innebär att du inte längre behöver gissa framtida värden i förväg.

Avsättningsregler

En viktig förändring i punkt 16.5A är att en avsättning inte får göras för en avtalad tilläggsköpeskilling. Detta gäller särskilt när beloppet beror på framtida vinster i den köpta verksamheten.

Prisjusteringar och standardiserade tjänster

För företag inom service- och hyresbranschen finns nu tydligare riktlinjer kring prisjusteringar. Reglerna förtydligar när inkomster och kostnader ska bokföras för att ge en rättvisande bild av periodens resultat.

Uttag ur kapitalförsäkring

Nya regler i punkterna 8.4C och 11.13A styr hur uttag ur en kapitalförsäkring ska redovisas. Detta ger en mer enhetlig vägledning för hur likvida medel från dessa försäkringar påverkar kassaflödet och tillgångarna.

Andelar i handelsbolag – Redovisat värde

Värdet på andelar i handelsbolag ska framöver justeras årligen enligt punkt 11.13 och 19.6. Justeringen ska motsvara ägarens andel av handelsbolagets redovisade resultat, snarare än det skattemässiga resultatet.

Avsättning för särskild löneskatt och semesterlöneskuld

Beräkningen av särskild löneskatt i punkt 16.17 har ändrats för att bättre spegla verkliga värden. Om tillgångens värde inte täcker skatten ska den istället beräknas på tillgångens marknadsvärde.

När det gäller semesterlöneskuld får nu även avtalade avgifter ingå i beräkningen enligt punkt 17.10. Detta säkerställer att skulden i balansräkningen matchar de faktiska kostnaderna företaget har för sin personal.

Område Regel/Punkt Huvudsaklig förändring
Apportegendom 9.13 Ny metod för beräkning av anskaffningsvärde.
Tomträtt 10.11A Hela värdet kan nu läggas på byggnaden.
Handelsbolag 19.6 Justering sker mot redovisat resultat.
Personal 17.10 Avtalade avgifter inkluderas i semesterlöneskulden.

När börjar de nya reglerna att gälla?

Det är inte alltid helt lätt att hålla koll på alla datum när viktiga lagar och bokföringsregler ändras. Tidslinjen för Bokföringsnämndens senaste ändringar kan kännas snårig, men vi hjälper dig att reda ut begreppen. Genom att planera i god tid säkerställer du att ditt företag följer de senaste kraven utan stress.

Räkenskapsår som inleds efter 31 december 2025

Huvudregeln för de uppdaterade K2- och K3-regelverken är tydlig. De nya reglerna ska tillämpas för varje räkenskapsår inleds december 2025 eller mer specifikt efter detta datum. Det innebär att de flesta företag med kalenderår som räkenskapsår kommer att se förändringarna först i årsredovisningen för 2026.

För många organisationer innebär detta att man har ett helt år på sig att anpassa sina system. Om ditt räkenskapsår inleds den 1 januari 2026 är det hög tid att börja titta på detaljerna redan nu. Att förbereda sig för hur ett inleds december 2025-scenario påverkar bokföringen är en god investering i tid.

Särskilda regler för företag som inleder verksamhet juni 2025

För nya verksamheter finns det specifika datum och undantag att förhålla sig till. Ett nystartat företag inleder ofta sin bana med speciella villkor för att underlätta administrationen i början. Om ett företag inleder verksamhet efter den 30 juni 2025 ska de vara extra vaksamma på hur reglerna faller ut.

Om ni planerar att inleder verksamhet juni eller senare under året påverkas ni av övergångsreglerna. För ett företag som inleder verksamhet juni 2025 gäller att de nya kraven kan träda i kraft snabbare än för etablerade bolag. Det beror främst på hur det första räkenskapsåret är konstruerat tidsmässigt.

Förlängda räkenskapsår som avslutas december 2026 eller senare

Om ett nystartat företag inleder sin verksamhet efter den 30 juni 2025 ska ändringarna tillämpas redan sitt första räkenskapsår. Detta krav blir aktuellt om ert räkenskapsåret förlängt avslutas den 31 december 2026 eller senare. Det är alltså avgörande att kontrollera om ert första räkenskapsåret förlängt sträcker sig förbi detta specifika datum.

När ett räkenskapsåret förlängt avslutas vid denna tidpunkt måste ni redan sitt första räkenskapsår följa de nya riktlinjerna helt. Se till att ni har dokumenterat att ert första räkenskapsåret förlängt verkligen avslutas december 2026 eller senare för att välja rätt version av K2 eller K3. Om ert räkenskapsåret förlängt avslutas december 2026 ska ni redan sitt första år implementera de nya värderingsprinciperna.

Att ha kontroll på datumen är avgörande för en korrekt årsredovisning och för att undvika onödiga kompletteringar i efterhand.

Olika tidsgränser för olika regelverk

Beroende på vilken företagsform eller vilket regelverk du använder kan startdatumen variera. För enskilda näringsidkare som använder K1 gäller till exempel tillämpning för räkenskapsår som startar från och med januari 2025. Ideella föreningar har en ännu tidigare gräns som redan passerats.

Regelverk Tillämpningsdatum Typ av räkenskapsår
K1 Enskild firma 1 januari 2025 Inleds 2025 eller senare
K1 Ideell förening 1 juli 2024 Inleds juli 2024 eller senare
K2 och K3 1 januari 2026 Inleds efter 31 december 2025

Praktiska exempel på tillämpning

Låt oss titta på ett konkret exempel för att förtydliga reglerna. Om ert företag inleder verksamhet den 1 augusti 2025 och har valt ett första räkenskapsåret förlängt som avslutas december 2026 eller senare gäller de nya reglerna direkt. Eftersom ni inleder verksamhet juni efter den 30:e i år blir ni berörda av beslutet från juni 2025 ska ni följa de uppdaterade kraven.

För ett annat nystartat företag som inleder verksamhet juni men väljer ett kortare år som slutar tidigare gäller gamla regler. Om ni startar verksamhet juni 2025 och förlängt avslutas december 2026 senare, så måste ni använda de nya versionerna. Om ert räkenskapsåret förlängt avslutas december 2026 eller senare, ska ni redan sitt första räkenskapsår tillämpa ändringarna från Bokföringsnämnden.

Sammanfattningsvis: Om ni startar verksamhet juni 2025 och ert första räkenskapsåret förlängt avslutas december 2026 eller senare, planera för de nya reglerna direkt. Om ni däremot inleder verksamhet juni 2025 ska ni alltid dubbelkolla sista datumet för ert bokslut för att vara helt säkra. Om räkenskapsåret avslutas december 2026 eller senare ska ni som sagt använda det nya ramverket redan sitt första år.

Slutsats

Bokföringsnämndens senaste uppdateringar markerar en ny era för svensk redovisning som kräver god planering. Dessa nya regler innebär den mest omfattande förändringen av K-regelverken på mycket länge. Den största utmaningen för varje företag och deras konsulter är att navigera bland de versioner som nu finns parallellt.

För bostadsrättsföreningar och många fastighetsbolag väntar betydande förändringar i och med den obligatoriska övergången till K3. Det medför strikta krav på komponentavskrivning och hantering av uppskjuten skatt. Även mindre företag med utländska filialer eller kryptotillgångar måste förbereda sig noga, då de ska tillämpa K3 oavsett sin storlek.

Att hantera dessa krav ställer högre krav på redovisningskompetens inom din verksamhet. Även om övergångsbestämmelserna ger ett visst utrymme för praktisk hantering, behövs en grundlig analys av de nya posterna. Det är avgörande att förstå hur specifika transaktioner värderas korrekt enligt reglerna för att undvika fel i boksluten.

Vi rekommenderar att du börjar planera implementeringen redan nu för att säkerställa en smidig övergång. Detta är särskilt kritiskt för de organisationer som ska tillämpa det nya ramverket från och med räkenskapsåret 2026. Genom att delta i utbildningar och bevaka BFN:s uppdateringar under 2025 skapar du trygghet för framtiden.

Område Viktig åtgärd för verksamheten
Regelverk Identifiera exakt vilken version av K2 eller K3 som är aktuell för ert år.
K3-övergång Förbered system för komponentavskrivning i fastigheter och föreningar.
Kompetens Genomför utbildningar för att förstå nya metoder för värdering och poster.
Planering Bevaka BFN:s webbplats under hösten 2025 för slutliga vägledningar.

FAQ

När blir de ändrade bestämmelserna obligatoriska för min verksamhet?

Det beror på när din rapportperiod börjar. För de flesta gäller att ett räkenskapsår inleds december 2025 som startpunkt. Om ditt räkenskapsår inleds den 1 december 2025 eller senare måste de uppdaterade direktiven följas. För en organisation som väljer att inleder verksamhet juni 2025 finns det särskilda krav att förhålla sig till direkt vid start.

Vad gäller för ett nystartat företag med ett långt första år?

Om ett nystartat företag inleder sin bana under 2025 kan de få ett förlängt år. Om detta första räkenskapsåret förlängt sedan avslutas december 2026, ska de senaste standarderna användas. Det är viktigt att ha koll på detta redan sitt första år för att redovisningen ska bli korrekt enligt lagens krav.

Hur påverkar ändringarna redovisning av eget kapital i mindre bolag?

I en årsredovisning mindre företag finns nu tydligare instruktioner för uppställningen. När rapporten avslutas december 2026 eller under perioden 2026 senare, ska posterna för eget kapital delas upp enligt den senaste mallen. Detta ökar tydligheten för externa läsare och säkerställer att bolaget följer rådande praxis.

Behöver jag byta till K3 om mitt bolag växer kraftigt?

Ja, om din verksamhet växer och genererar minst de belopp som anges i gränsvärdena för större bolag, blir K3 obligatoriskt. Detta omfattar ofta krav på en fullständig årsredovisning koncernredovisning. Om bolaget har förlängt avslutas december 2026, är det klokt att se över om storleken kräver ett byte av ramverk för att möta de striktare kraven.

Vilken version av K2 ska tillämpas för räkenskapsåret 2025/2026?

Valet av version styrs av när året börjar. Från juni 2025 ska företag vara extra uppmärksamma. Om en verksamhet inleder verksamhet juni 2025 tillämpas de senaste uppdateringarna. För ett år som börjar under hösten 2025 används ofta den tidigare versionen, medan allt som inleds december 2025 styrs av de senaste besluten från Bokföringsnämnden.

Vad händer om mitt första räkenskapsår sträcker sig över flera kalenderår?

För ett bolag som har sitt första år som ett långt år, avgör slutdatumet mycket. Om ditt räkenskapsåret förlängt avslutas under 2026, kan du behöva använda de nya riktlinjerna tidigare än väntat. Se till att planera detta redan sitt första år så att bokföringen anpassas till de framtida regler som kommer gälla vid bokslutstillfället.

Av

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *